GÖRÜNMEZ SPREYLE TEMİZLİK DENETİMİ DÖNEMİ SANİTEST LANSMANIMIZ


GÖRÜNMEZ SPREYLE TEMİZLİK DENETİMİ DÖNEMİ SANİTEST LANSMANIMIZ

Sakarya Üniversitesince geliştirilen ve sadece morötesi ışınlarla görülebilen, hastane, gıda depoları, kreş ve okul gibi yerlerin temizlik kontrolünün güvenli şekilde yapılmasına olanak sağlayan sıvı sprey tanıtıldı.

Sanitest isimli ürünün tanıtım toplantısı, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, toplantıda yaptığı konuşmasında üniversitenin nitelikli ve sektörle entegrasyonu yüksek eğitimi, Ar-Ge kapasitesi ve uluslararasılaşma düzeyiyle Türkiye’nin markası olduğunu söyledi. Akademisyenlerin laboratuvarlarda çalışarak çok sayıda özgün fikri geliştirdiğini dile getiren Prof. Dr. Savaşan, “Türkiye’nin ekonomide ve bölgesel ve küresel siyasette başlattığı başarı hikâyesini sürdürmesinin tek yolu, katma değeri yüksek ürünleri artırmasıdır. Dolayısıyla patentten ticarileşmeye geçmek hayati derecede önemlidir. Sanitest ürünü hem yerlilik ve millilik vasfı ile hem de ithalatı azaltıcı, ihracatı artırıcı etkisiyle güzel bir örnektir” dedi. Özgünlüğün ve katma değerin peşinde olan firmalarla üniversitenin iş birliğinin artarak devam edeceğine inandığını belirten Rektör Savaşan, şu anda başlamış çalışmaların bulunduğunu kaydetti.

SAÜ Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay da 10 yıldır kimya bölümündeki akademisyenlerle çalıştığını belirtti. Amaçlarının ürettikleri ürünleri Türkiye’de ve dünyada kullanılabilecek hale getirmek olduğunu aktaran Karabay, “Bu ürünle hastane temizliğinin kontrolünü yapmaya başladık ve zamanla bu ürünü daha kullanılabilir hale getirdik. Firmalara yılmadan usanmadan teklif götürdük. Sanidez firması Sakarya’dan yerli firma ‘ilgileneceğiz’ dedi. Umarım bu bir vesile olur, diğer ürünler bu örneğin devamında sanayinin, ülkenin kullanımına girebilir” ifadelerini kullandı.

“Türkiye ve dünya pazarına sunulacak”

Ürünün patentini alan Sanidez firmasının Yönetim Kurulu Başkanı veteriner hekim Yavuz Akbulut ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde sürekli durduğu yerlilik ve millilik vurgusunu şiar edindiklerini söyledi. Gelecek nesillerin güvenilir gıda, temiz su, çevreyle uyumlu, sağlıklı yaşam adına ürünlerini her geçen gün geliştirdiklerine işaret eden Akbulut, pazar ortaklarının isteği doğrultusunda ürünleri geliştirebilen ve laboratuvar ortamında testlerinin yapılmasını sağlayan ve bağımsız akredite edilmiş laboratuvarlarla çalışan profesyonel bir takım olduklarını vurguladı.

SAÜ akademisyenlerince geliştirilen ve “Sanitest” ismini verdikleri spreyin, firmanın en önemli ürünleri arasında yer aldığını belirten Akbulut, şöyle devam etti:

“Sanitest kritik noktaların denetiminde rahatça kullanılabilen bir ürün özelliğindedir. Sanitasyon programlarının denetlenebilirliğini sağlayarak kontrol edilebilir bir hijyen programını mümkün kılar. Seri üretimini yapmaya başladığımız Sanitest, lansmanımızın ardından Türkiye ve dünya pazarına sunulacaktır. Şimdiden Orta Asya, Afrika ve Balkan ülkelerinde distribütörlük anlaşmalarını imzaladık. Türkiye pazarında ise sektörel anlamda bayilikleri verilerek satışa çıkmıştır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yanı sıra farklı sektörlerden birçok firma ürünümüzü aktif olarak kullanmaya başlamıştır. Ürünün reklam, tanıtım ve organizasyon faaliyetleri tüm hızıyla devam etmektedir.”

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş de konuşmasında görevlerinin üniversitedeki bilgi birikimini sanayiye aktarmak, aynı zamanda ticarileştirme faaliyetlerine katkıda bulunmak, girişimci sayısını artırmak, üniversitedeki öğrenci ve akademisyenlerin girişimci olmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

KAYNAK

Fotoğraflar


 
Copyright © Sanidez İlaç